top of page
Vyhľadávanie

Aké sú možnosti potlače textilu?


Každý z nás má doma v šatníku minimálne jeden kúsok oblečenia s potlačou. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akým spôsobom bola daná tlač na textil aplikovaná? Ak nie, poďme sa spolu pozrieť na technológie potlače textilu a spôsob, akým ich jednoducho od seba odlíšite.


SIEŤOTLAČ


Sieťotlač je priama potlač direktívnych farieb na textil. Vyznačuje sa svojou jedinečnosťou v udržateľnosti. Zo všetkých ostatných technológií považujú tlačiari práve sieťotlač za nesmrteľnú (tlač prežije tričko). Vysvetlenie je jednoduché, pigmenty sieťotlačových farieb prenikajú hlbšie do tkaniny textilu, farba sa následne po tlači pôsobením tepla v textílii ešte utuží a výsledný efekt je skutočne unikátny. Sýtosť, krytie, farebnosť dizajnu ostávajú aj po dlhom čase používania oblečenia zachovalé. Po niekoľkonásobných praniach je badateľný malý rozdiel medzi pôvodnou grafikou a tou na opratom textile.

Kvalita výsledného procesu sieťotlače vo veľkej miere závisí aj od kvality textilu. Ideálny podklad pre sieťotlač je 100% bavlna. Farby určené na túto technológiu sú špeciálne rozdelené do kategórií, a tak je samozrejme možné tlačiť aj na iné zloženia než je bavlna, ako napr. na polyester, polyamid, netkanú textíliu, textil s prímesou elastanu atď.

Sieťotlačou potlačený textil býva na dotyk nie úplne jemný, pružný a cítiť, že je tam nanesená vrstva farby.


DIGITÁLNA TLAČ


Digitálna potlač na textil je alternatíva k sieťotlači. Rozdiel medzi digi potlačou a sieťotlačou spočíva v tom, že pri digitálnej potlači si potláčanú plochu najprv musíme penetráciou (roztokom) predpripraviť na prijatie farbiva a jeho lepšiu absorpciu do tkaniny. Zásadný rozdiel tiež je spôsob nanášania farby na textíliu. Pri digitálnej potlači sa na textil priamo vstrekuje farbivo drobnými kvapôčkami, čo vytvorí v konečnom dôsledku efekt plnohodnotnej potlačovanej grafiky. Výhodou digitálnej potlače textilu je, že inkoust nanáša farby naraz, mieša ich a prispôsobuje grafikám, ktoré sme mu na výrobu zadali, z čoho môže už za pár minút vyprodukovať krásny plnofarebný obrázok. Digitálnou tlačou je ideálne potláčať len textil z bavlny.

Výsledok digitálnej potlače je na textile na dotyk jemný, tenší, pružný a zároveň na pohľad pôvabný. Pri správnej starostlivosti a dodržiavaní pracích pokynov má životnosť cca 15-20 praní, pri čom praním pozorujeme, že sa grafika z nášho oblečenia postupne vytráca.


TRANSFÉROVÁ TLAČ


Pri tejto technológii sa rovnako jedná o možnosť plnofarebných potlačí grafík na textil. Spôsob výroby je avšak celkom odlišný než pri vyššie uvedených dvoch technológiách.

Výroba transféru spočíva v predpríprave tlačovej grafiky na transférový papier a jeho následné prenesenie na konkrétny kúsok textilu. Transférový papier je potlačený na špeciálnej plnofarebnej tlačiarni, následne je na neho nanesené lepidlo, ktoré neskôr slúži ako pojítko medzi farbou a textíliou. Potlačený transférový list s nanesenou vrstvou lepidla je teplom utužený a tak je možné požadovanú grafiku pomocou termolisu preniesť na konkrétny textil. Transférovú tlač je možné aplikovať takmer na všetky typy textilu.

Hotová tlač je na textile očarujúca, má vysokú sýtosť farieb, je jemnejšia než nažehľovacia fólia, no na textile je cítiť vrstvu farby, ktorá tam bola prenesená. Udržateľnosť je v tomto prípade dlhotrvajúca. Textil je možné niekoľkonásob prať a nosiť a napriek tomu nestratí svoju sýtosť a konzistentnosť. Životnosť odhadujeme na 20-25 praní, pričom potom môže spotrebiteľ postrehnúť menšie zmeny v celistvosti potlačenej grafiky.


NAŽEHĽOVACIA FÓLIA, FLEX/FLOCK


Ide o spôsob potlače textilu nažehľovacími fóliami. Tie sa zvyčajne na textil nažehľujú ako direktívne farby - každá časť grafiky má inú farbu. Sú presne ohraničené a bez farebných prechodov. Flex fólia je s hladkým povrchom, flock naopak so štruktúrovaným povrchom. Existuje aj možnosť potlače plnofarebných grafík na nažehľovacie fólie. Laserovou tlačiarňou sa vytlačí na nažehľovaciu fóliu želaný motív a ten sa následne teplom zažehlí na textil.

Na dotyk je výsledok tejto tlače hrubší a je elastický len do istej miery.


SUBLIMÁCIA


Sublimačná potlač textilu je špecifický proces tlače, ktorý najprv zahŕňa tlač na špeciálny list papiera a potom prenos tohto obrazu na iný materiál (zvyčajne polyester alebo zmes polyesteru). Farba sa potom zahrieva, až kým sa nerozpustí v tkanine.

Tlač sublimáciou na textile necítite na dotyk vôbec. Farba je úplne zapustená do tkaniny. Touto technológiou sa najčastejšie tlačí najprv textília, ktorá je až následne zostrihaná a šitá do finálneho produktu - tričko, dres, multifuknčná šatka.


Veríme, že tento rýchly sprievodca rozšíril Vaše vedomosti o tom, akými možnými spôsobmi dokáže tlačiar preniesť obľúbený motív na tričko či mikinu.

Nezabúdajte sledovať pracie symboly a iné pokyny k starostlivosti o Váš textil, aby ste do budúcna dbali na jeho udržateľnosť.

3 zobrazenia0 komentárov

Posledné príspevky

Pozrieť si všetky

コメント


bottom of page